Rady rodičům
- aktuální informace a jak řešit konkrétní situace najdete na portálu covid.gov.cz nebo také na webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz
- aktualizovaný seznam odběrových míst pro antigenní a PCR testování v celé ČR najdete zde»
- odběrové místo pro Rakovník: před areálem nemocnice (ul. Dukelských hrdinů 200, Rakovník - modrý stan vedle lékárny) – objednat se lze i elektronicky»
- registrace k očkování a přehled očkovacích míst najdete na stránkách MZČR»
- karanténa se z důvodu rizikového kontaktu aktuálně nenařizuje
Na první vycházku s miminkem v letních měsících můžete od cca 5. - 7. dne věku (záleží na zralosti a hmotnosti dítěte). Procházku si naplánujte v dopoledních nebo odpoledních hodinách, v době kolem oběda slunce nejvíce pálí a miminko se může v kočárku přehřívat. Pozor také na stínění miminka v kočárku před sluníčkem – pokud přes boudičku přehodíte plenu, stoupne teplota uvnitř kočárku jako ve skleníku, používejte raději slunečník nebo sluneční clonu, které nebrání proudění vzduchu do korbičky. Kůži miminka minimálně do 1 roku věku nevystavujte slunci. Do 6 měsíců věku není vhodné mazat miminko opalovacím krémem – kůže je příliš jemná a povrch kůže je u miminka poměrově větší než u dospělého, proto dochází ve větší míře ke vstřebávání škodlivin přes kůži. Vycházky v zimě jsou možné od cca 7. – 10. dne věku. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než -6°C, je-li silný déšť či silný vítr. Miminko oblékáme dle jednoduché pomůcky "oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc než máme sami". Známkou přehřátí miminka jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka).
Pupeční pahýl novorozence je důležité udržovat v suchu a čistotě, aby se nezanítil. Pahýl ošetřujte 60% lihem (zakoupeným v lékárně) pomocí vatové štětičky nebo vatového tampónu. Vhodné je používat plenky s výřezem pro pupík, aby se pahýl zbytečně nemačkal a nedráždil. Trvá přibližně 2 týdny než pahýl zaschne a odpadne a zůstane pupeční jizvička - pupík.
Nejideálnější stravou pro miminko je mateřské mléko. Optimální je výlučné kojení do 6 měsíců věku, poté pokračování v kojení (spolu s odpovídající komplementární výživou - příkrmy) dle potřeb dítěte do 2 let i déle. Matka by při správné technice kojení měla kojit bez omezování délky a frekvence. Zdravé a podle potřeby kojené dítě nepotřebuje po dobu výlučného kojení žádné další tekutiny, potraviny, potravinové doplňky ani jiné mléko navíc, s výjimkou vitaminu D a lékařsky indikovaných případů. Není vhodné používat láhve ani dudlíky. Pokud maminka z nějakého důvodu kojit nemůže, nahrazujeme kojení umělým kojeneckým mlékem.
S příkrmy začínáme u dětí na umělé kojenecké formuli od 4. měsíce věku, u kojených dětí je možno začít až v 6 měsících. Začínat byste měli zeleninou, postupně přidávejte maso, nejlépe to s vysokým obsahem železa (nejvhodnější je maso v tomto pořadí: libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí), a také ryby. Doporučuje se 1x týdně nahradit maso vaječným žloutkem. Neoddalujte ani kontakt s lepkem ve formě obilnin (měl by být zařazen v době imunologického okna - 4. - 7. měsíc věku dítěte). Pestrost stravy doplňujte pravidelnými dávkami různého ovoce. Doporučuje se také neodkládat ani potenciálně alergenní potraviny (např. rajče, celer, jahody). Nové druhy potravin zavádějte do stravy dítěte postupně. Zařaďte vždy jeden druh a počkejte 2-3 dny, zda se neprojeví příznaky potravinové alergie (např. kopřivka). Jestliže ne, přidejte další potravinu. Příkrmy minimálně do 1 roku věku nedoslazujte, nedosolujte ani nepoužívejte koření. Snažte se omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkostí - pacholíčky, tvaroháčky, slazené přesnídávky, sušenky, čokolády, sladké pečivo apod.) a vybírejte potraviny s vhodnou skladbou tuků, s převahou rostlinných olejů. Do 2 let věku nepodávejte dítěti nízkotučné potraviny. Vhodné nápoje kromě mléka jsou voda, ev. kojenecký čaj, nepodávejte dětem slazené nápoje. Více o správné výživě v těhotenství, stravě kojící matky a stravě kojenců a batolat na www.1000dni.cz.
Manipulace s novorozencem a malým kojencem: důležitá je šetrná manipulace. Zásadní je při nošení podpírat miminku hlavičku a páteř udržovat ve tvaru písmene C – aby miminko nezaklánělo hlavičku dozadu. Už od narození miminko několikrát za den pokládáme do polohy na bříšku (např. při každém přebalení), ale pouze za vašeho přímého dohledu. Při neklidu dítěte není vhodné natřásání, ale naopak pomalé zklidnění. Polohu v polosedu (autosedačka, různá lehátka pro miminka) zkrátíme na co nejkratší dobu (např. pouze na jízdu autem, při jízdě autem je jiná poloha než v autosedačce vhodné pro novorozence vyloučená). Ze stejného důvodu nedoporučujeme koupací kyblíky. Lehátko pro miminko používáme při krmení příkrmy (od 4 – 6 měsíce) pouze po dobu jídla. Jinak kojence přes den k žádnému lehátku neuvazujeme, je lepší mu nechat volný pohyb, při kterém nejlépe podporujete vývoj motoriky svého dítěte. Plno dalších informací ohledně manipulace s miminkem naleznete na www.evakiedronova.cz
Miminko ukládejte do postýlky po odříhnutí, doporučená poloha je na zádech bez polštářku pod hlavičkou, nikdy nenecháváme miminko spát na bříšku. Poloha na bříšku spolu s kouřením v domácnosti je dávána do souvislosti s náhlým úmrtím kojenců. Je vhodné, aby v postýlce kromě miminka a zavinovačky, ve které je zabalené (nebo spacího pytlíku), nebylo nic dalšího (odstraňte všechny plyšáčky, polštářky, měkké mantinely, volné deky, přikrývky apod.). Všem rodičům doporučujeme pořídit (nebo zapůjčit) hlídací podložku pod matraci monitorující dechovou aktivitu miminka, stojí okolo 3000,-Kč (Nanny, Babysense), monitor se dá zapůjčit v rakovnické porodnici»
Minimálně během prvních 12-18 měsíců života je nutné dodávat vitamin D (nejlépe Vigantol) - dávejte 1 kapku 1x denně. V dalším období života doporučujeme dodávat vitamin D vždy v zimních měsících.
Od prořezání prvních zoubků (ihned jak se prořízne první malá část zoubku) je nutné čistit zoubky zubním kartáčkem s malou, hustě osázenou hlavičkou nebo jednosvazkovým kartáčkem. Nepoužívezte k čištění tzv. prsťáček, otírání plenou, vatové tyčinky apod. Čistěte ráno a večer (nejlépe po posledním večerním jídle / mléku), ideálně i před delším odpoledním spánkem. Zoubky čistíme ze všech stran malými krouživými pohyby, hlavně v linii zubu těsně u dásně. Zubní pastu můžete používat od prvního čištění (vždy vybírejte pastu vhodnou pro daný věk dítěte – dětské pasty by měly obsahovat do 1000 ppm fluoridových iontů, také můžete sáhnout po pastách s hydroxyapatitem, „tekutým vápníkem“ nebo kalcium glycerolfosfátem, info o složení a koncentraci najdete na obalu), kartáček pastou jen umažte (cca zrnko rýže). Ale můžete zoubky čistit také bez pasty. V noci nepodávejte slazené nápoje. Mateřské mléko nemá tolik kazutvorný potenciál jako sladké šťávy nebo umělé mléko. Pokud chcete u většího dítěte kojení v noci omezit, nepřecházejte na umělé mléko – je to zbytečný příjem cukru v noci, kdy se zuby kazí kvůli snížené tvorbě slin snadněji, alternativou je voda. První návštěvu zubaře plánujte kolem 1. roku. K mytí miminka postačí voda, zvláčňující mycí prostředy používáme na znečištěná místa pod plenkou. Je-li pokožka podrážděná, vykoupejte pouze v čisté vodě bez použití mycích prostředků. Teplota vody by měla odpovídat teplotě lidského těla, tedy kolem 37°C, postupně můžete vodu dávat chladnější a miminko otužovat. Do vany miminku (ani většímu dítěti) nedávejte gumové pískací hračky, ve kterých zůstává voda a rády se zde tvoří plísně. Novorozence není vhodné koupat v koupacím kyblíku – jde o zbytečné předčasné posazování.
Časté jsou kojenecké koliky, postiženo je až 40% dětí. Začínají ve 2.-3. týdnu života, spontánně vymizí mezi 3.-4. měsícem. Postihují kojené i nekojené děti, častější jsou pozdě odpoledne a večer, probíhají v návaznosti na jídlo. Někdy pomohou masáže bříška (po směru hod. ručiček), cvičení s nožkami, jemné houpání, nahřátí bříška pomocí polštářku s třešňovými peckami, u kojených dětí kojení jen z jednoho prsu (není dobře kojit krátce z obou prsou - přední mléko obsahuje hodně laktózy, která kvasí ve střevě s následným zvýšením produkce plynu). Vyjímečně lze použít rektální rourku. Lze také podat pár lžiček čaje proti nadýmání (fenyklový čaj – vždy kupujte čaj s označením daného věku dítěte), event. probiotika (Laktobacílky baby, BioGaia, Biopron), protipěnivé látky (např. Sab simplex, Espumisan, Lefax), fenyklový, mátový a anýzový extrakt (BabyCalm), příp. kombinace protipěnivé látky s probiotikem (Enticon). U kojených dětí by maminka měla zkusit na 2-3 dny vysadit zcela ze svého jídelníčku kravské mléko (kolika může být projevem nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka dítětem).
Chlapcům již od narození můžete začít jemně uvolňovat předkožku, předkožka je většinou jen slepená. Je potřeba jemného tahu, neužívejte velké síly, předkožku můžete poranit.
U dívek je od narození důležité řádné mytí genitálu, okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte – v těchto místech se totiž tvoří maz, který spolu s močí a stolicí bývá příčinou opruzení či zánětu genitálu. Při nedostatečné hygieně se dokonce mohou tvořit slepení až srůsty stydkých pysků, jejich rozrušení je pro dívku stresující a bolestivé. Vždy postupujte velmi jemně a genitál omývejte tahem směrem odpředu dozadu z toho důvodu, aby se do pochvy nebo močové trubice nezanesly zbytky stolice.
Nesnažte se urychlit psychomotorický vývoj dítěte, dítě neposazujte dokud to neumí samo.
Nepořizujte dítěti zbytečné pomůcky:
- nepořizujte chodítko (aktivní ani pasivní)
- nepořizujte dětské odstrkovadlo - nepodlehněte pokušení dítěti nějaké odstrkovadlo pořídit, pro dítě je moc široké, odráží se vnitřní hranou chodidla a nedochází ke stimulaci motoriky správným směrem, raději počkejte až bude dost zralé na klasické odrážedlo – kolo bez šlapek s ruční brzdou a výškově nastavitelnou sedačkou
- nepořizujte dětské vysoké lehátko - miminkům se tam často líbí, vyžadují umisťování do takových lehátek, protože odtud mají dobrý přehled a je to pro ně pohodlné – bohužel lehátka nestimulují svaly správným způsobem a volný pohyb potom miminkům chybí; pokud potřebujete miminko umístit do lehátka na krmení, udělejte to jen na nezbytně nutnou dobu.
Pro miminko, stejně jako pro větší děti i dospělé je také důležité dodržovat zásady světelné hygieny – obecně přes den pobývat co nejvíce na denním světle a venku, večer používat teple bílé osvětlení, před spaním pouze červené světlo. Učte dítě spát v úplné tmě (nebo příp. při červeném slabém světle), pokud potřebujete v noci rozsvítit – např. pro noční kojení – používejte pouze červené světlo, které nestimuluje gangliové buňky sítnice oka a nedojde tak k porušení sekrece důležitého hormonu melatoninu. Melatonin je hormon regulující cirkadiánní rytmy, má antioxidační aktivitu a je spojován s prevencí nádorových onemocnění. Při větším zájmu o světelnou hygienu doporučujeme stránky svetelnahygiena.cz .
Doporučujeme Vám literaturu týkající se péče o dítě, časopisy Maminka a Betynka, zkuste se podívat také na tyto webové adresy:
www.1000dni.cz - web o výživě, prvních příkrmech, stravě batolat
www.babyweb.cz, www.rodina.cz, - weby o těhotenství, porodu, péče o dítě, rodině
www.kojeni.cz
www.medicina.cz
www.vakciny.cz - o očkování
www.zdravezuby.cz - o zubní hygieně
www.alergie.cz
www.adehade.cz - o dětech se syndromem ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita)
Za horečku považujeme tělesnou teplotu vyšší než 38°C naměřenou v podpaží nebo vyšší než 38,5 °C naměřenou v konečníku. Jedná se o fyziologickou obrannou reakci organismu, která je potřebná ke zvládnutí infekčního onemocnění. Další příčinou horečky jsou reakce na očkování, přehřátí – úpal nebo úžeh, příp. vzácnější příčiny.
Při horečce by dítě mělo mít klid na lůžku, dítěti podáme lék proti teplotě – ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) nebo paracetamol (Paralen, Panadol). U dětí do 3 měsíců léky s ibuprofenem nepodáváme. Vybíráme vhodné formy léků – sirupy, čípky, tablety. U malých kojenců jsou nejvhodnější paracetamolové čípky, ibuprofenové nebo paracetamolové čípky jsou také vhodnou formou u starších dětí, které zvrací. U starších kojenců podáváme sirupy, asi od 3 let (individuálně) jsou děti schopné spolknout tabletu, na trhu jsou také žvýkací tablety nebo tablety rychle rozpustné v ústech. Kyselina acetylsalicylová (Aspirin) se u dětí do 15 let až na výjimky nesmí podávat. Horečku se snažíme snížit i fyzikálními metodami – chladné obklady. Dítě s horečkou má větší spotřebu tekutin, proto musí dostatečně pít.
Jak poznat kdy s nemocným dítětem vyrazit k nám do ordinace? Lékařské vyšetření u dítěte s horečkou je nezbytné v těchto případech:
- jakákoliv horečka u dítěte do 3 měsíců věku, u starších dětí horečka trvající déle než 3 dny
- horečku nelze korigovat podáváním léků proti teplotě
- není jasný důvod horečky (dítě nemá konkrétní příznaky nemoci kromě horečky – např. rýmu nebo kašel)
- intenzivní bolest v krku, nemožnost polykání, zvýšené slinění, u malých dětí odmítání jídla a pití
- bolest ucha, ev. výtok z ucha – je vhodné nejprve ORL vyšetření
- výrazné bolesti břicha, opakované zvracení nebo průjem
- silná bolest hlavy
- ztuhlost šíje – nemožnost předklonit hlavu – jedná se o příznak zánětu mozkových blan
- časté a bolestivé močení, ev. bolest v zádech
- vyrážka na kůži
- přitěžující okolnosti (apatie, ztížené dýchání, opakující se zvracení či průjem, odmítání tekutin, výrazná změna chování)
- také přijďte kdykoliv vám vaše intuice říká, že by bylo lepší vyšetření lékařem – nikdo nezná vaše dítě lépe než vy
- POZOR! - při horečnatém onemocnění zpočátku kontrolujte kůži dítěte hlavně na dolních končetinách – pokud se objeví drobné krevní výronky (červené až fialové skvrnité vyrážky, tzv. petechie), které nemizí po stlačení kůže dnem skleničky, mohlo by se jednat o nebezpečné invazivní meningokokové onemocnění, které zprvu probíhá stejně jako jiný respirační infekt, v tomto případě je nezbytné volat ZZS (155); z důvodu zákeřnosti tohoto onemocnění doporučujeme děti proti meningokokovým infekcím očkovat
- pokud se objeví křeče při horečce vypadající jako epileptický záchvat, je nutné volat ZZS (155) – nejčastěji se jedná o febrilní křeče s benigním průběhem (nezanechává neurologické následky), které se mohou opakovat, ale s věkem dítěte postupně vymizí; přesto se jedná o akutní stav, který rodiče vždy vyděsí a vyžaduje okamžitou kontrolu lékařem
Při návštěvě ordinace při horečce je výhodné přinést vzorek moči (ve zkumavce nebo ve skleničce vymyté horkou vodou). Vyšetření moči je důležité zejména u dětí s potížemi při močení a u dětí, u kterých není zvýšená teplota provázena zjevným respiračním infektem (rýma, kašel)
Pokud chcete podpořit vývoj řeči u vašeho dítěte, samozřejmě je důležité si s ním povídat, číst mu pohádky, prohlížet si s ním obrázky a vyprávět si o nich. Velmi důležitý je také rozvoj hrubé a jemné motoriky a rovnováhy, protože rozvoj řeči závisí na vývoji motoriky. Přinášíme vám pár tipů na různá cvičení a hry:
Cvičení:
- tygr – klečíme na čtyřech v kočičce, natahujeme do dálky pravou ruku a levou nohu, poté naopak
- strom – jógová pozice stromu – cvičení rovnováhy
- kroužky pažemi, předloktím, zápěstím
- kroužky naopak – ruce vzpažíme, každá ruka dělá kruh na opačnou stranu
- potkávání palce – dotkneme se špičkou palce špičky ukazováčku na obou rukách, poté se postupně dotýkáme palcem prostředníčku, prsteníčku, malíčku a postupně střídáme stále dokola; těžší varianta – na jedné ruce se palec dotýká ukazováčku, na druhé ruce se ve stejou chvíli palec dotýká malíčku a opět postupně střídáme
- tleskání proti sobě s kamarádem
- palcem pravé ruky zacpeme 1 nosní dírku a zhluboka se nadechnout, poté ostatními prsty pravé ruky přehmátneme, zacpeme druhou nosní dírku a vydechneme – několikrát opakovat
- HU – zhluboka se nadechneme, paže do pozice svícnu, ruce v pěst, poté vydechneme se zvoláním “HU” a zároveň prudce otevřeme sevřené pěsti – pomáhá odbourat stres
- jedna ruka před sebou do vzduchu kreslí čárku, druhá kreslí kroužek, naopak
Hry:
- vytleskávání slabik slov
- omezíme časově pohádky pouštěné v televizi, do 2 let věku by dítě nemělo sledovat obrazovku vůbec, později jen omezenou dobu, pokud možno se koukáme s dětmi a o pohádkách si povídáme
- dítě zavře oči a my uděláme nějaký zvuk (cinkání lžičkou, zvuk rozevírání nůžek, pohyb tužky po papíru, trhání papíru) – dítě ho zkusí poznat
- umísťování kolíčků na karton, poté sundavání
- senzomotorický chodníček – lze vytvořit i z přírodních materiálů (šišky, kamínky, písek, větvičky, mech)
- zraková paměť – umístíme na stůl několik předmětů, dítě na chvíli zavře oči, jeden předmět odstraníme – dítě hádá co zmizelo
- pusinkový hmat – nakrájíme mrkev na kolečka, některá necháme, některá ořežeme na půlkolečka, čtverce, trojůhelníky – poté dítě zavře oči, vložíme mu nějaký tvar do úst a dítě zkouší tvar uhodnout
- sirky – vysypeme sirky a dítě je zkouší dát do krabičky jednou rukou, popř. i krabičku zavřít
- po stranách papíru uděláme na každý řádek vždy jeden, dva nebo i více koleček, do každé ruky si vezmeme polovinu plastového obalu od hračky z kindervajíčka – jedeme od shora dolů a vajíčkem na papír vždy ťukneme tolikrát, kolik je na řádku nakreslených koleček
- sluchové pexeso – lze i vyrobit doma
- ukrýt několik knoflíků do rýže (čočky, cizrny atd. - pozor - syrové fazole jsou jedovaté!) - vysypeme na tác, dítě je hledá
- čichová paměť - se zavřenýma očima, jen po čichu poznáváme vůni různého koření (perníkové koření), česneku, cibule, květin, vody, atd.
- pokud je na papíře několik nesourodých obrázků - zkusit je propojit do příběhu (např. obrázky z Dobble)
- opakovat slabiky, slova, věty se zavřenýma očima - např. dítě zavře oči, rodič řekne LA-JU-KO-BA-CE, poté dítě zopakuje
- pozná dítě dlouhou a krátkou slabiku? - rodič říká různé slabiky, pokud jsou s krátkou samohláskou, dítě sedí na bobku, pokud jsou s dlouhou samohláskou, dítě si stoupne
- říkáme různá slova nebo věty a dítě tleskne na předem domluvenou hlásku nebo slovo
- rozklad slov na písmena - např. co je to P-E-S?
- dítě zkouší vymyslet rým na svoje jméno
- slova les - pes - je to stejné?, míč - meč - je to stejné?, v čem se liší?
- zkoušíme zmuchlat ubrousek / noviny jen nohama, poté opět narovnat
Při cestě mimo domov je dobré si vybavit lékárničku. Co by měla obsahovat?
- antipyretika (léky na snížení teploty a proti bolesti) – léky s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, Brufen) a s paracetamolem (Panadol, Paralen) + teploměr
- antihistaminika (léky na možnou alergii) – u malých dětí Fenistilové kapky (dávkování je 2 kapky na kg a den rozdělené do 2-3 denních dávek), u dětí nad 6 let např. Zyrtec, Zodac
- léky proti průjmu – živočišné uhlí, Tasectan a probiotikum (např. Enterol), ev. prostředek na zavodnění organismu (např. Kulíšek)
- léky proti zvracení a cestovatelské nevolnosti (Kinedryl)
- prostředek na spáleniny od slunce – např. Panthenol
- oční kapky na zánět spojivek nebo při nutnosti výplachu očí kvůli cizímu tělesu v oku (písek) – např. Ophthalmo-Septonex
- kožní dezinfekce pro ošetření ran (dezinfekce, které nepálí jsou např. Octenisept, Betadine, Neocide, Dettol) + různé náplasti, obvaz a obinadlo
- speciální pinzeta pro odstranění klíštěte – klíště je potřeba vyndat hned jak na něj přijdete, poté místo vydezinfikujte, pokud v ráně zůstala malá část hlavičky/kusadel, nevadí, sama odpadne
- pro malé děti odsávačka hlenů
- ev. repelent a přípravky pro ošetření hmyzího bodnutí (např. Fenistil gel)
- pravidelně užívané léky